سه‌شنبه 02 مرداد 1403 - 22:08

کد خبر 113178

دوشنبه 12 تیر 1402 - 13:21:00


زنده؛ بیرانوند در یک قدمی استقلال


ورزش 3/در روز مذاکره استقلال با علیرضا بیرانوند، همه منتظر روشن‌شدن تکلیف جنجالی‌ترین بازیکن نقل و انتقالات هستند.
پس از ۲۴ ساعت جنجالی که علیرضا بیرانوند تصمیم نهایی برای فسخ قرارداد با پرسپولیس را گرفت و صبح روز دوشنبه با مراجعه به سازمان لیگ، این تصمیم را عملی کرد، همچنان سرنوشت او در انتخاب تیم بعدی، به سوال بزرگ طرفداران فوتبال تبدیل شده است.
ماجراهای علیرضا بیرانوند تا بامداد نیمه شب ادامه داشت و کسانی که برنامه فوتبال برتر را تماشا کردند، شنونده صحبت‌های سه ضلع ماجرا بودند: رضا درویش، مصطفی سلیمانی (وکیل بیرانوند) و علی امیری.
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس در صحبتهایی که آمیخته به کنایه به علیرضا بیرانوند بود، تاکید کرد که او حق فسخ قرارداد ندارد و همچنان بازیکن این تیم است. اما سلیمانی نیز از سوی دیگر معتقد بود که موکلش کاملا قانونی فسخ کرده و باشگاه استقلال هم که از بالا گرفتن اختلاف راضی است، اعلام کرد که امروز مذاکرات خود با این دروازه‌بان را ادامه خواهد داد.
پوشش زنده خبری 13تیر

وزیر ورزش در خصوص شایعه کمک 150 میلیاردی صندوق پیشکسوتان به پرسپولیس که جنجال زیادی را به وجود آورد اینطور گفت: "چنین پولی در صندوق نبوده و نیست. من این را تکذیب می کنم. دلیلش چیست؟ صندوق از این پول ها ندارد و اجازه چنین کارهایی را ندارد" بسیاری این شایعه را مرتبط با تلاش باشگاه پرسپولیس برای حفظ بیرانوند می‌دانستند.

درویش در مقابل ساختمان باشگاه پیرامون قرارداد جدید با بیرانوند: اگر می‌گویید فلان بازیکن بیاید و من می‌گویم می‌خواهم سقف را رعایت کنم به این خاطر است که نمی‌خواهم به دیگر بازیکنان اجحاف کنم. ما دنبال بازیکنان خوبی هستیم.

اختصاصی: شنیده‌ها حاکی از آن است که انتقال بیرانوند به استقلال منتفی شده و برخلاف اخبار اولیه، احتمالا این انتقال انجام نمی‌شود.

محسن سیدی مربی دروازه‌بان‌های بیرانوند در نفت و پرسپولیس: به یک برنامه تلویزیونی رفته بودیم و مجری گفت فوتبالدستی بازی کنیم به علی گفت قرمز را می‌گیری یا آبی؟ علی آبی را برداشت! مجری می‌خواست سر در بیاورد او پرسپولیسی است یا استقلالی. البته نمی‌شود سر درآورد چون آن زمان استقلال هم به او پیشنهاد داد اما رفت پرسپولیس! فوتبال حرفه‌ای است و امکان دارد یک روز یک جا باشد و روز دیگر جای دیگر. خیلی از بازیکنان در این دو تیم جابه‌جا شدند.

فرشاد فرجی یکی از بازیکنانی است که به شایعه جدایی بیرانوند واکنش نشان داد و نوشت: میدونم میمونی!

امیر عابدینی، مدیرعامل سابق پرسپولیس:  این تصمیم برای خود بیرانوند خیلی بد است. حتی اگر هم کوه باشد، مقابل فشار این جابجایی به استقلال خرد می‌شود. بهتر است هم استقلال و هم بیرانوند یک فکر دیگری کنند.

در نشست خبری امروز قوه قضاییه، سخنگوی این نهاد در مورد پیشنهاد استقلال به بیرانوند صحبت کرد: امروز یک باشگاه دولتی (استقلال) می‌خواهد ۹۰ میلیارد تومان به یک بازیکن (بیرانوند) بدهد. قوه قضاییه به این موضوع ورود خواهد کرد. سوال مردم این است که منبع این پول‌‌ها کجاست؟ این باشگاه اگر چنین پول‌هایی داشت چرا بدهی‌های خود را پرداخت نکرد تا از آسیا حذف نشود؟

از گوشه و کنار شنیده می‌شود در جلسه شب گذشته دو عضو هیئت مدیره پرسپولیس در منزل علیرضا بیرانوند وقتی بحث به مسائل مالی کشیده شده، پیشنهاد بیرانوند به پرسپولیس با این جزئیات به زبان وی جاری شده است:
*پرداخت مبلغ هشت میلیارد تومان، باقیمانده قرارداد امسال.
*انعقاد قرارداد جدید برای فصل آینده و به طبع تمدید یک ساله قرارداد با مبلغی که در نظر بیرانوند است و دو برابر قرارداد فعلی اوست.

*سروش رفیعی یکی از بازیکنانی است که در تماس با بیرانوند سعی در متقاعد کردن او به ماندن داشته که تلاش‌های او تا اینجا به نتیجه‌ای منجر نشده است.

مسئولان استقلال در مذاکراه امروز با علیرضا بیرانوند درباره شرایط مربوط به قرارداد به توافق ضمنی رسیده‌اند و برای اقدام نهایی منتظر پاسخ مثبت این بازیکن هستند. البته ظاهرا بیرانوند برای استقلالی شدن چند ساعتی به پرسپولیسی‌ها وقت داده تا شرایط او را بپذیرند.

برخی از وبسایت‌های خبری مدعی شدند که صفحه علیرضا بیرانوند توسط اعضای باشگاه و بازیکنان کنونی و سابق پرسپولیس دنبال می‌شود و به همین دلیل جعلی نیست.

حجم اخبار ضد و نقیض در مورد بیرانوند کم نیست اما برخی منابع از توافق اولیه او با استقلال در جلسه مذاکره امروز خبر می‌دهند.

علی امیری، معاون ورزشی باشگاه استقلال، در راه انتقال علیرضا بیرانوند، مهره اصلی اجرایی باشگاه محسوب می‌شود. او که با تمام طرفین صحبت کرده، بیشترین اطلاعات را در این زمینه در اختیار دارد.

از صحبت‌های رضا درویش، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس، مشخص است که او به هیچ وجه قصد ندارد مقابل بیرانوند کوتاه بیاید، چرا که در صورت تغییر قرارداد دروازه‌بان ملی‌پوش پرسپولیس، طبیعتا بازیکنان دیگری مثل مرتضی پورعلی‌گنجی، وحید امیری، میلاد سرلک و مهدی ترابی هم ادعای دریافت مبلغ بیشتری از باشگاه پرسپولیس را خواهند کرد. دستمزد پرداختی به بیرانوند، سقف سرخ‌ها برای بازیکنان ملی‌پوش در نظر گرفته شده و درویش قصد ندارد با توجه به قوانین امسال، آن را بشکند.

دیروز در تمرین استقلال از اعضای کادرفنی استقلال با خوش‌بینی ماجرای انتقال بیرانوند را پیگیری می‌کردند. طبیعتا خبرهای آنها با خبرهایی که مدیران استقلال به رسانه‌ها نشت می‌دهند، متفاوت است و شاید خوش‌بینی آنها دلیل واقعی داشته باشد. با این حال این انتقال تا زمان قطعیتش، قطعی نیست. (جواد خیابانی!) منظور اینکه تا زمانی که بیرانوند را با پیراهن استقلال و در یک عکس نقل و انتقالاتی ندیدید، نمی‌توانید هیچ شایعه‌ای را به صورت کامل باور کنید.

دیشب در برنامه فوتبال برتر مشخص بود که رابطه میان رضا درویش و علیرضا بیرانوند به سختی قابل ترمیم است، اگرچه این دروازه‌بان در مصاحبه خود بعد از قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی، مستقیما رو به درویش، به او "دمت گرم" گفت و بابت اتحادی که در پرسپولیس درست کرده، از او تشکر کرد. این رابطه به واسطه مسائل مالی به تیرگی گراییده است. البته مدیرعامل پرسپولیس عقیده دارد این مسئله تقصیر بیرانوند نیست و وکیل اوست که در این بین به صورت منفی نقش‌آفرینی کرده است.

گفته می‌شود معادله مالی انتقال بیرانوند به استقلال با یک چک ۳۰ میلیارد تومانی گره خورده است؛ چکی که قرار است یکی از آشنایان هوادار متمول استقلال از یک کشور خارجی به صورت حواله آن را به ایران بفرستد و قاعدتا اگر استقلال قادر به پر کردن این مبلغ باشد، امروز این چک باید به دست بیرانوند رسیده باشد.‌ البته چک پیش پرداخت به صورت قرض از یک هوادار متمول دیگر با مهلتی یک ماه دریافت شده است.

علیرضا بیرانوند در توییتر خود نوشت: فقط بدونید که هنوز هیچ تصمیمی نگرفتم، دوستتون دارم!

بیرانوند اکنون به دعوت مدیران استقلال از دقایقی پیش در هتل اسپیناس حضور یافته تا رسما و با حضور شخص خودش، این جلسه را پیش ببرد و در جریان مذاکرات قرار گیرد.

-جلسه رسمی مدیران استقلال در هتل اسپیناس تهران با حضور علیرضا بیرانوند آغاز شد.

-پس از ماجراهای علیرضا بیرانوند، وسلی ننکا مربی گلرهای پرسپولیس به دیدار مدیران این باشگاه رفته است.

-سرپرست پرسپولیس در صفحه شخصی خود علیرضا بیرانوند را آنفالو کرد تا ماجرای گلر ملی‌پوش با سرخ‌ها عجیب‌تر از قبل دنبال شود.

-وکیل علیرضا بیرانوند مدعی است که او علاوه بر استقلال، از دو تیم دیگر لیگ برتر و همچنین تیمی از لیگ ترکیه پیشنهاد جدی دارد.
-در حالی که هواداران پرسپولیس منتظر ورود بیرانوند هستند، احمد گوهری دروازه‌بان دوم سرخپوشان از جلسه با مدیران این باشگاه خارج شد

-احمد گوهری دروازه‌بان دوم پرسپولیس، برای فسخ قرارداد راهی باشگاه شده تا دومین گلر سرخپوشان نیز در آستانه جدایی قرار بگیرد.


-شکایت پرسپولیس از استقلال با اتهام اغواگری در فدراسیون فوتبال ثبت خواهد شد. باشگاه پرسپولیس امیدوار است این شکایت منجر به محرومیت نقل و انتقالاتی آبی‌ها شود.


-باشگاه پرسپولیس امروز دفاعیه خود را از طریق تیم حقوقی خود تنظیم می‌کند و در اختیار سازمان لیگ قرار می‌دهد.

-مذاکرات استقلال با بیرانوند از ساعتی پیش آغاز شده اما هنوز خبری به بیرون درز نکرده است.

پوشش خبری 12 تیر از بیرانوند

نکته جالب در صحبت‌های مصطفی سلیمانی، وکیل بیرانوند که به صورت اختصاصی به خبرنگار ما بیان شده، پرده‌برداری از یک اتفاق عجیب است؛ اینکه ظاهرا در جلسه‌ای که با حضور او و رضا درویش برای رسیدگی به موضوع تمدید قرارداد بیرانوند برگزار شده است، درویش اسم یک دروازه‌بان دیگر (احتمالا پیام نیازمند) را به زبان آورده است. راست و دروغش گردن راوی!

دقایقی پیش علی امیری، معاون باشگاه و حجت کریمی، سرپرست مدیرعاملی، با دو خودروی مختلف از باشگاه استقلال خارج شدند. این دو نفر در شرایطی بی‌اعتنا به افراد حاضر در اطراف باشگاه، این محل را ترک کردند که خبرنگاران و هواداران از در و دیوار باشگاه خود را به داخل محوطه پارکینگ رسانده بودند و می‌خواستند چیزی از زبان یکی از آنها بشوند. با این شرایط مشخص شد فعلا هیچ خبر تازه‌ای در باشگاه استقلال رخ نخواهد داد‌.

واکنش رسمی باشگاه پرسپولیس درباره ماجرای بیرانوند: از دیگر موضوعات مطرح شده در نشست امروز هیئت مدیره، موضوع فسخ قرارداد از سوی علیرضا بیرانوند و احتمال اغوای وی توسط یکی از باشگاه‌های حاضر در لیگ‌برتر بود. براساس مصوبه هیئت مدیره مقرر شد باشگاه پرسپولیس موضوع را در مراجع حقوقی و انضباطی از جهت تلاش برای اغوای بازیکن تحت قرارداد توسط باشگاه رقیب و همچنین بازگشت بازیکن و ادامه قرارداد با توجه به پرداخت تا ۹۰ درصد و همچنین مقررات ناظر بر نقل و انتقالات فوتبال ایران تحت پیگیری قرار بدهد.

سایت‌های خبری بیشتری درباره توافق استقلال و بیرانوند خبر دادند، البته با این پیش شرط که استقلال باید امروز مبلغ سنگینی را به عنوان پیش پرداخت به گلر پرسپولیسی‌ها پرداخت کند. قرارداد بیرانوند با پرسپولیس، سقف قرارداد این باشگاه در حدود ۱۵ میلیارد تومان بوده و حالا بحث از اعدادی مثل ۱۰۰ میلیارد تومان است که اگر این اعداد واقعیت داشته باشد، تغییر لباس چندان هم عجیب و غریب نیست.

-تعداد زیادی از خبرنگاران و همچنین هواداران تیم فوتبال استقلال در مقابل این باشگاه حاضر شده‌اند و همچنین حضور تعداد زیادی اتومبیل در اطراف این باشگاه باعث ایجاد ترافیک شده است. همه منتظر تصمیم نهایی بیرانوند و حضور احتمالی او در محل باشگاه استقلال هستند‌.

-علی امیری، معاون ورزشی باشگاه استقلال نیز در حالی که به تلفن همراه خود صحبت می‌کرد، بدون گفتگو با رسانه‌ها وارد باشگاه استقلال شد.


-حجت کریمی، سرپرست مدیرعاملی باشگاه استقلال، دقایقی قبل با اتومبیل شخصی خود وارد پارکینگ باشگاه استقلال شد. کریمی پیش از ورود به باشگاه پاسخ هیچکدام از خبرنگاران و هواداران حاضر در مقابل باشگاه استقلال را نداد.

-استوری جنجالی برادر بیرانوند با قلب آبی

- یک هوادار متمول استقلالی که رابطه خوبی هم با بیرانوند دارد، از هفته‌ها قبل پیشنهاد پیوستن این دروازه‌بان به استقلال را مطرح کرد و حتی دیشب (یک‌شنبه) هم جلسه‌ای با بیرانوند برگزار کرده تا خیال او درباره نحوه پرداخت پیشنهاد مالی استقلال راحت کند.

-جمع کثیری از هواداران پرسپولیس هم اکنون در مقابل ساختمان این باشگاه تجمع کرده‌اند و در اوج استرس، مشغول گمانه‌زنی و دنبال‌کردن اخبار و حواشی از نزدیک هستند. آنها انتظار دارند درویش، بیرانوند برای امضای قرارداد تازه در ساعات اولیه عصر امروز مجاب کند.

-بحث‌هایی درباره ورود وزارت ورزش به موضوع انتقال احتمالی بیرانوند به استقلال نیز بر سر زبان‌ها افتاده است. این موضوع نیز ممکن است یک ترفند برای ممانعت از این انتقال پر سر و صدا باشد؛ چیزی که قبلا در فوتبال ایران اتفاق افتاده و مسبوق به سابقه است.

-حجت کریمی، سرپرست مدیرعاملی باشگاه استقلال، از ماجرای ایجادشده پیرامون علیرضا بیرانوند، ناراضی نیست‌. او در صورت موفقیت در این پروژه می‌تواند بزرگترین انتقال دو دهه اخیر استقلال را به اسم خود سند بزند.

-خبرگزاری مهر اعلام کرد مذاکرات بیرانوند با استقلال به مراحل نهایی رسید

-واکنش افشین پیروانی، سرپرست پرسپولیس، به اتفاقات امروز در قالب یک استوری

-یحیی در شرایطی که نتیجه جلسه را ناامید کننده می‌دانست در پاسخ به سوالات پی در پی خبرنگاران راجع به وضعیت بیرانوند گفت: "من اطلاعی ندارم!"

-رضا درویش مدیرعامل پرسپولیس در پایان جلسه ۲ ساعته هیات مدیره با حضور خودرویش در پارکینگ، در صندلی عقب دراز کشیده و کت خود را روی خود کشید تا به صورت ناشناس خارج شود که از دوربین خبرنگاران دور نماند


-وحید امیری با انتشار یک استوری مدعی شد که بیرانوند راهی استقلال نخواهد شد.


-علی خطیر مشاور رییس فدراسیون فوتبال هرگونه فسخ قرارداد از سوی بازیکنان در فوتبال ایران را ناشی از کم اطلاعی باشگاه‌ها اعلام می‌کند.


-در تازه‌ترین اتفاق مربوط به این ماجرا، حجت کریمی، سرپرست مدیرعاملی باشگاه استقلال در خصوص مذاکره با بیرانوند از عبارت "نه تایید می‌کنیم، نه تکذیب" استفاده کرد.
-همچنین علی امیری، معاون باشگاه استقلال نیز  به پیشینه استقلالی بیرانوند اشاره کرد و مدعی شد که استقلال طبق لیست نکونام با بازیکنان مذاکره می‌کند و امیدوار است هواداران در پایان شاهد اتفاقات خوشحال کننده‌ای باشند.


-مرتضی پورعلی‌گنجی، مدافع ملی‌پوش پرسپولیس و از دوستان صمیمی علیرضا بیرانوند، با انتشار پستی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، به شدت از وضعیت باشگاه انتقاد کرد.


-آخرین خبر از بیرانوند: «من تا ساعت 4 میرم و استراحت می‌کنم، می‌خوابم. پیام ندید و زنگ هم نزنید، عصر همه چی معلوم میشه!»
-خبرنگاران و هواداران به سمت باشگاه پرسپولیس. اولین خبر، حضور یحیی گل‌محمدی در جلسه امروز هیئت مدیره است که رضا درویش هم در آن حضور دارد. مدیرعامل باشگاه سرخ‌ها که عضو هیئت مدیره نیست اما در این جلسه اضطراری حاضر است تا درباره کُندی تحرک پرسپولیس در بازار نقل و انتقالات و همچنین موضوع دستمزدها صحبت کند.
-با انتشار اولین خبر مبنی بر فسخ علی بیرانوند شایعه به سرعت تبدیل به یک خبر فراگیر می‌شود. آیا دروازه‌بان شماره یک فوتبال ایران ممکن است کاری را که پیش‌تر از او مهدی هاشمی نسب انجام داده بود، تکرار کند؟ هاشمی نسب در جنجالی‌ترین انتقال تاریخ، در شرایطی پرسپولیس را به سمت استقلال ترک کرد که اختلاف عمیقی با علی پروین و یکی از مربیان پرسپولیس داشت.
-روز گذشته یک خبرگزاری درباره احتمال حضور علیرضا بیرانوند در باشگاه استقلال خبری را منتشر کرده بود که چندان باورکردنی نمی‌نمود‌. طبق این خبر، بیرانوند با یک پیشنهاد صد میلیارد تومانی از سوی باشگاه استقلال مواجه شده است اما در باشگاه استقلال، کسی جرات نمی‌کند این خبر (قرارداد صد میلیاردی) را تایید کند‌. اگرچه مشخص است که همه از انتشار این خبر در فضای مجازی رضایت دارند.
-صبح امروز در سازمان لیگ، علی بیرانوند بدون آنکه پاسخ خبرنگاران  را بدهد، با ایما و اشاره فسخ قرارداد خود را با پرسپولیس تایید می‌کند. این جنجالی‌ترین اقدام یک بازیکن از شروع فصل نقل و انتقالات فوتبال ایران است که مشخصا تبعات بسیار زیادی خواهد داشت.


پربیننده ترین


سایر اخبار مرتبط